Čech vypije v průměru až 1,2 litru čistého alkoholu měsíčně, což představuje varovnou statistiku pro zdraví našeho národa. Češi se v pití alkoholu řadí mezi největší konzumenty v žebříčcích Evropy v rámci celého světa.
Celosvětově je na prvním místě v konzumaci alkoholu Bělorusko. Nejstřídměji k pití v EU přistupují, překvapivě, Turci. Nebo to alespoň tvrdí jejich statistiky.
Nicméně Alkohol je pro zdraví člověka rizikový. V tomto článku si vysvětlíme, co znamená pro zdraví nadměrný příjem alkoholu a koho ohrožuje? Stojí za to přečíst si tato fakta o zdraví, máme-li i my v rodině pravidelného nebo občasného konzumenta alkoholu.
Konzumace alkoholu je bezpochyby nezdravá a lidi to pociťují stále více. Není to problém jen mladších ročníků. Týká se i Českých seniorů, kteří si pitím alkoholu způsobují nejen různé vnitřní zdravotní problémy, ale i nepříjemné úrazy. Alkohol může jednoznačně zkracovat život, ale zdá se, že Češi si to nepřipouštějí.
Hlavním bodem oslav - ať už svatbě, křtin, nebo oslav narozenin je na nejen jídlo, ale tradičně také alkohol. Je spojen s naši kulturou, ale málokdo si uvědomuje a mluví o tom, kolik různých problémů ve zdraví způsobuje jeho konzumace. Jedno pivko neuškodí, ale každý správný Čech ví, že u jednoho nekončí, že?
Alkohol je nepřítelem zdraví, energie, dlouhého života, vitality a slušného stáří. Ohrožuje lidi každého věku a dokonce už i puberťáky. S alkoholem se setkal už jistě každý z nás. Možná přes nepříjemné rodinné zkušenosti, nebo kvůli vlastním problémům. Každopádně se málo zmiňuje jeho pravá tvář - alkohol je jednoznačně návyková droga a Češi její vliv na zdraví podceňují a přehlížejí.
Zdravotní rizika alkoholu jsou nesčetná
Obavy, které pití alkoholu v naší zemi způsobuje jsou oprávněné. Statistiky jsou hrozivé a přitom je třeba si uvědomit, že každou další skleničkou dobrovolně zvyšujeme špatný vliv alkoholu na své zdraví.
Alkohol je pro nás společenským bodem, je součástí oslav, ale na druhé straně jsou i takoví lidé, kteří se rozhodli pro abstinenci ze zdravotních obav, nebo zjistili, jak silná je závislost na této droze či jej jeho konzumace a účinky jednoduše nelákají.
Častější jsou však v česku lidé, kteří alkoholem rádi připíjejí na každou významnou, a někteří i na bezvýznamnou událost. V tomto ohledu je nezbytné, aby každý člověk znal osobní rizika, která mu může alkohol způsobovat. Díky poznání rizik a účinků alkoholu si tak můžete vybrat to, co je pro vás nejlepší.
Jak přímo nás alkohol ohrožuje?
Alkohol je pro některé lidi problémový. Někdy je alkohol v pořádku, konzumujeme-li ho občasně, ve smyslu náhodných oslav. Pokud se však s pití stane zvyk, může to vyvolat efekt, při kterém narůstají zdravotní problémy.
Za jeden z klíčových problémů se právem považuje poškození jater kvůli pití. Alkohol je pro játra tak silný, že zatímco pracuji na jeho odstraňování, nemji prostor pro ostatní jiných věci. Takto nás játra nedokážou, kvůli zátěži z alkoholu, dostatečně rychle zbavovat toxinů a škodlivin. Jelikož musí pracovat opravdu na plné obrátky, jsou přepracována a dochází k jejích poškození.
Alkohol má dopad na zdraví jater a možná překvapivě zasahuje i srdce. Pití velkého objemu alkoholu má také souvislost s chorobami srdce. Způsobuje vysoký krevní tlak a nepravidelné bouchání srdce – srdeční arytmii. Takže alkohol nezpůsobuje jen agresivnější chování u některých jednotlivců nebo ranní bolest hlavy či jinou nevolnost. Na naše tělo má intoxikování alkoholem velký dopad i kvůli zdraví orgánů.
Alkohol nicméně zasahuje také lidskou mysl a emoce. Vždyť, vždy se po alkoholu cítíme jinak, než s čistou hlavou. V dlouhodobém hledišti konzumace přikládá ruku k rozvoji depresí, úzkosti a zasahuje i celkovou schopnost přemýšlet a učit se. Hlavně u mladých lidí může alkohol velmi škodit, protože mozek se teprve vyvíjí.
Koho alkohol nejvíc ohrožuje?
Alkohol je naším kulturním společníkem na různých událostech, kde se setkáváme s rodinou nebo známými. Alkohol patří k oslavám a svatbám či k narozeninám při oslavách, ale ne vždy je tím nejlepším společníkem pro zdraví člověka.
Již během konzumace alkoholu lidé pociťují jeho silné účinky. Vždyť proto mu i podlehneme – člověk je s ním uvolněnější, spokojenější a pocitově šťastnější. Problém může být však ráno, protože právě alkohol má nejsilnější a nejrychleji nastupující abstinenční příznaky z legálních drog.
S alkoholem mnozí odpočíváme. Za chvilkový odpočinek mysli ale vyměníme zdravotní potíže. Existují lidé, jejichž alkohol v malých dávkách neohrožuje. Na druhou stranu jsou však i jedinci, kteří by se měli pití zcela vyhýbat. Nemluvíme jen o těch, kterým to doporučil odborník po zdravotních komplikacích. Alkohol – tedy i pivko – jsou nevhodné u mnoha lidí a je pro ně velmi špatným společníkem.
V první řadě jsou alkoholem ohroženi hlavně mladí lidé a děti. Při pití alkoholu u mladých, jeho účinky negativně ovlivňují mozek, který je teprve ve vývoji. Vlivem alkoholu se u mladých lidí, a také u dětí, mohou rozvíjet problémy s pamětí a učením. Zhoršují se i psychické poruchy a další různá onemocnění, kterými děti procházejí, z duševního hlediska. Zhoršuje se například ADHD, poškozuje paměť, zhoršuje se hyperaktivita, rozvíjejí se u dětí deprese, na které jsou náchylnější a alkohol působí jednoznačně na organismus dětí a mladých jako stresor.
Pokud děti, začnou s pitím alkoholu v raném věku, mohou mít v pozdějším věku problémy s návykovostí alkoholu. Samozřejmě, k alkoholu patří i zranění nebo nebezpečné situace, se kterými se mladí lidé pod vlivem alkoholu setkávají mnohem častěji. Alkohol ovlivňuje hlavně správný vývoj mozku u mladých, což se potom odráží na celkovém zdraví mladého člověka.
Děti - i nenarozené - senioři - lidé psychicky nestabilní - pro ně je alkohol nebezpečný
Vlivem alkoholu jsou jistě ohroženy i těhotné ženy a jejich nenarozená miminka. Říká se, že těhotné ženy by měly alkohol úplně vynechat a odborníci s tím jednoznačně souhlasí. Pokud si žena během těhotenství vypije, poškozuje zároveň své zdraví i zdraví nenarozeného miminka. Je to sobecký přístup k těhotenství. Budoucí maminka by měla více uvažovat o negativních důsledcích, protože takovým zlozvykem přivodí mnoho zdravotních problémů sobě i děťátku.
Senioři patří do kolektivu lidí, kterým Odborník Varga odkazuje, že alkohol není správným řešením ani na problémy, starosti, na smutek, a už vůbec není vhodným společníkem pro odpočinek.
Organismus důchodců - seniorů - starších lidí nemá možnost rozkládat alkohol tak rychle jako za mlada. Mnozí senioři užívají navíc léky a ve spojení s alkoholem tělu namícháváte koktejl jedů. U seniorů je opatrnost a střídmost v pití obzvlášť nezbytná. Nezatěžujte své zdraví.
Alkohol je tvůrcem problémů – ne jejich řešením!
Ať už v alkoholu hledáte odpovědi, relax nebo útěchu máme pro vás špatnou zprávu – nic z toho vám alkohol nepřinese. Tělo si neodechne, ale naopak – po propité noci cítíte únavu, mnozí i depresi a vyčerpání. Ani psychika neodpočívá – náročné okamžiky se ještě více zatemňují a vyvolávají stále více obav ve společnosti alkoholu. Duševní problémy starostí nezlepšují, následně jsou stále ještě obtížněji zvládnutelné.
Jak je tedy zřejmé, alkohol může být problematický hlavně pro úzké – specifické skupiny lidí. Každý z nás by měl alkohol užívat opatrně, s přihlédnutím k jeho negativům. Alkohol by určitě neměl být každodenní součástí našeho života. Důležité je, aby si byl každý člověk vědom toho, jak alkohol ovlivňuje tělo, mozek i problémy se kterými se potýká.
Musíme se snažit vyhýbat problémům jinak, než alkoholům, který problémy spíše způsobuje. O alkoholu - jeho účincích ao negativech pro tělo a mysl, je důležité mluvit nejen dětmi, ale také s dospělými tak, abychom se všichni vůči svému tělu chovali zodpovědně.