DECEMBER 9, 2022
HUBNUTÍ

Kam MIZÍ TUK když hubneme?

Kam MIZÍ TUK když hubneme?

Hubnutí je dlouhodobá záležitost. V procesu ztráty váhy se někteří z nás zajímají také o důkladnější prostudování toho, jak hubnutí funguje, co přináší, jaké má benefity... V neposlední řadě je poučné vědět, jak se tělo tuku zbavuje.

Jak to, že při hubnutí ztrácíme váhu a kam mizí tuk, kterého se zbavujeme úpravou stravy a hubnutím? Pro některé je tento proces stále tajemstvím a těm, kteří s hubnutím začínají, může být tato znalost nápomocná. Vždy jsme jistější v tom, co děláme, pokud známe i detaily toho, jak proces, který děláme, probíhá. I s hubnutím je to stejné – daří se nám lépe, pokud rozumíme věcem, které se ztrátou váhy souvisí.

Než zjistíme, kam tuk mizí, podíváme se na to, jak se vlastně hromadí a proč přibíráme. Celý proces tloustnutí a hubnutí je poutavý a je zajímavé se s ním seznámit. Co byste řekli vy, pokud jste v tomto tématu nováček? Co si myslíte, kam odchází tuk při hubnutí?

Když se nám podaří zhubnout přemýšlíme, kam se vlastně ztratil ten tuk, kterého jsme se zbavili? Víte, kam mizí zhublá kila? Kam se ztratí ten tuk a jak je možné, že kila na váze ubývají?

Proč a jak vlastně přibíráme?

Naše tělo je jako továrna pracující na produkování každodenní energie. Denně potřebujeme energii na všechny činnosti, a tělo musí mít energii i na celkové fungování a pohánění orgánů. Když jídlem zkonzumujeme více energie než za den spotřebujeme - přibíráme.

Takto funguje přibírání - tělo prostě nezpracuje takové množství energie, jaké přijmeme. Je to energie navíc, taková, kterou už tělo nepotřebuje k opravným, regeneračním procesům nebo k fungování. Je to navíc. A tak se přebytečná energie uloží ve formě tuku – tělo si tuto energii odloží na později, vždyť možná ji ještě bude později potřebovat.

Ale pokud toto uděláme každý den, tělo má najednou té uložené energie přebytek a ukládá ji do nesympatických tukových polštářků. Tuk je sklad energie plný triglyceridů – molekul, které tělo využívá jako palivo. Když začneme s hubnutím, tělo se uchýlí ke spotřebě těchto zásob. V momentě hubnutí totiž tělo potřebuje více energie, než mu dáváme a tak sáhne do zásob.

K tomu, abychom však přinutili tělo využít zásoby, musíme vytvořit situaci, ve které nedostává tolik energie, jak spotřebuje. A tak musí energii načerpat z uložených tukových zásob. Tento koloběh je jednoduchý, a teď už víte, co přesně způsobuje přibírání. Pro lidi je někdy však velmi obtížné odhadnout, kolik energie potřebuje a tak mnozí přibírají.

Co se s tukem děje během hubnutí?

Takže, aby tělo začalo hubnout, musí být v energickém – kalorickém deficitu. Zatímco tělu dáme víc, než dokážeme utratit, nebudeme hubnout. Proces hubnutí se tedy v těle spouští tehdy, pokud snížíme spotřebu kalorií a zvýšíme energetickou spotřebu.

Takže zhubnout můžeme vlastně dohromady třemi způsoby:

  • Budeme méně jíst – takovýmto způsobem snížíme energický příjem a tělo bude potřebovat použít zásoby, aby fungovalo tak, jak má.
  • Začneme cvičit – díky cvičení může tělo jednoduše vydat více energie než přijme. Výdej energie můžeme navýšit různě, například cvičením, projížďkami, jízdou na kole, nebo jakoukoli fyzickou aktivitou navíc. Vydáme-li hodně kalorií aktivitou a méně sníme, jsme v procesu hubnutí.
  • Kombinace pohybu a menších porcí - toto je jednoznačně nejúčinnější způsob hubnutí. Při kombinaci pohybu a menších porcí jídel dokážeme dobře vyvážit příjem a výdej energie, čímž se udržujeme na váze nebo hubneme.

Ve všech bodech je důležité znát své energetické potřeby. Přibíráme-li, je zřejmé, že konzumujeme více energie, než potřebujeme. Pokud se držím stabilní váhy, jsem dobře nastaven v rámci příjmu a výdeje energie. Pokud hubnu, je jasné, že vydávám více energie než zkonzumuji. Takový je fakt, takové jsou výpočty – a takové na pohled jednoduché je hubnutí.

Ok, hubnu - ale kam mizí ta kila, kam se ztrácí tuk?

Snížil jsem počet kalorií, zvýšil energetickou spotřebu a tělo začalo využívat tukové zásoby jako zdroj energie. Hubnu! Hormonální signály posílají zprávu tukovým buňkám uvolňujícím triglyceridy. Ty se rozloží a transportují se do krevního oběhu. Odtud se dostávají do buněk svalů a tkaním, kde je tělo přemění na energii potřebnou k doplnění potřebné energie.

Tuk se ale neproměňuje ve svaly. Pravdou je, že tuk se přemění na oxid uhličitý a vodu. Většina kilo se tedy dostane ven z našeho těla přes plíce – jednoduše ho vydýcháme. Ano, opravdu je tomu tak. Téměř 85 procent tuku odchází z těla přes dýchání. Zbývajících přibližně 15 procent tuku se při hubnutí vyloučí ve formě vody – přes pot, moč a další tělesné tekutiny.

Takže, při každém hubnutí platí, že cvičením se tělo zbaví tuku rychleji, protože dýcháme rychleji a zrychlujeme také potřebné metabolické procesy. Pohyb a snížení porcí jsou jednoznačně klíčem ke kvalitnímu hubnutí.

Tukové buňky zůstávají, těch se nezbavíme!

Ta zásobárna, kam tělo posílá přebytečnou energii v těle zůstává. Hubnutím ji neničíme, ani jinak nezmizí. Tukové buňky zůstávají v těle, ale hubnutím se zmenšují. Je to jako spíž - když z ní vybíráme jídlo, komora nezmizí, pouze ubývá jídlo, které jsme v ní měli uloženy.

Tukové buňky jsou tedy VŽDY připraveny opět se zaplnit po hubnutí a to může být hlavní důvod, proč je udržení váhy po hubnutí pro lidi náročné. Jakmile dáme tělu příležitost – přes konzumaci většího množství jídla, nebo lenost, hned se ukládají nové zásoby.

Jaké poučení si vzít z tohoto procesu?

Pohyb je v dnešní době nezbytností. Podporuje rychlejší metabolismus. Dýcháme rychleji a tak i chytře vydechujeme nahromaděný tuk. Přibíráme-li, je vhodné zamyslet se nad tím, že tělu dáváme více energie, než skutečně potřebuje. Pokud máme nadváhu, nebo obezitu - v naší pomyslné komoře je více zavařenin, než bychom tam měli mít. Je přeplněná.

Důležité je samozřejmě také to, čím tělo živíme. Pokud je strava rozmanitá a bohatá na zdravé tuky, bílkoviny a vlákninu – metabolismus je silný a funguje efektivně. Pokud tělu chybí kvalitní pohon, nemůže prosperovat ani metabolismus. Bílkoviny jsou obzvláště důležité, neboť pomáhají budovat svalovou tkáň. Zajímavé je také to, že čím máme více svalové hmoty, tím více tuku naše tělo spaluje. Svaly totiž potřebují k fungování více energie, čímž častěji sáhnou do zásob a spalují více tuku. Takže i silový trénink je vhodný při hubnutí.

Hubnutí je tedy proces, který zahrnuje nejen pohyb a dietu, ale také pochopení toho, jak naše tělo funguje. Když budete příště cvičit, už víte, že svůj tuk právě vydechujete. Každý nádech a výdech posouvá cvičícího člověka blíže k cíli. Takže hurá do cvičení – vydechejte svůj tuk pryč z těla!

Jak jste na tom? Věděli jste něco o tomto procesu? Máte další dotazy o tom, jak funguje hubnutí? Jsem trenér Lars a můžete mě kontaktovat v komunitě Facebooku Hubnutí a Zdraví přes komentář k jakémukoli článku. Vaše dotazy se ke mně určitě dostanou. Přeji úspěšné hubnutí.

Lars

Osobní Tréner

Ahoj, jsem specialista pro fitness - Lars. Už léta se věnuji klientům, kterým pomáhám plnit jejich sny o skvělé postavě a o zdravém životě. Kromě toho, že trénuji se věnuji i výživovému poradenství a dalším věcem, které souvisejí se zdravým životním stylem a krásnou postavou. Věřím, že mé poznatky pomohou i vám splnit svůj sen o krásné postavě a zdravém těle.

Co nepromeškat:

O Nás

Naše vášeň pro zdravý životní styl nás inspiruje k poskytování odborného poradenství pro oblast zdraví, krásy a hubnutí.

Náš tým se skládá ze zkušených odborníků, kteří jsou připraveni vám pomoci dosáhnout vašich cílů – ať už jde o hubnutí, zlepšení celkového zdraví nebo péči o krásu.

Naš Tím

Máte-li jakékoli dotazy - hledáte rady ohledně zdraví, hubnutí, nebo krásy - neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím Facebooku Hubnutí a Zdraví.