DECEMBER 9, 2022
Duševní Zdraví

Náhlá NERVOZITA a pocení? Možná máte ÚZKOST

Náhlá NERVOZITA a pocení? Možná máte ÚZKOST

O své psychické zdraví se musíme starat pořád s větším důrazem. Úzkost je velmi nepříjemný pocit, ale je to téma, se kterým se setkáváme na denní bázi. Zdrojem úzkosti může být náročná práce, osobní problémy, finance, těžké dětství, osamělost...

Úzkost je téma, které se týká každého člověka osobně, a proto musí být i přístup k její léčbě, a péče o sebe, velmi osobní. Existují však jisté body, které vás provedou otázkou o tom, zda i vy trpíte úzkostí. S některými technikami také můžete předejít opakovaným problémům s úzkostí.

ÚZKOST má obrovský vliv na duševní zdraví člověka. Takto ji můžete identifikovat, rozpoznat a léčit. Pro člověka s úzkostí je podpora okolí důležitá. O úzkosti by si měl přečíst každý!

Pozor, protože kvůli úzkosti netrpí jen naše psychika, ale představuje také problém pro naše fyzické zdraví. Je to velmi nebezpečný pocit, se kterým se potýká stále více lidí kolem.

Trpět úzkostí není ostuda, je to nemoc jako každá jiná, jako nachlazení, chřipka... Toto onemocnění se však týká našeho nitra a dokáže člověka zlomit natolik, že nedokáže vykonávat běžné činnosti. Právě proto je úzkost stejně nebezpečná, jako jakákoliv fyzická nemoc.

Jak je úzkost vnímaná?

Úzkost je asi nejčastěji popisována jako takový všeobecný pocit obav o budoucnost, přítomnost... Někdy ji člověk popisuje jako pocit nejistoty, nervozity, méněcennosti, podceňování se.

Existuje však i velký rozdíl mezi pocitem úzkosti a úzkostnou poruchou, přičemž ta druhá musí být léčena odborníkem, neboť zahrnuje již velmi vážné stavy.

Když se nám občas vkrádá úzkost do života, může to být dokonce bolestivé. Úzkost může ohrozit náš život ve více směrech. Ohrožuje náš pocit bezpečí v osobním životě. Někdy nám dokonce brání v práci, nebo při učení, a nedokážeme se soustředit na to, co je před námi. Naštěstí existují jednoduché a rychlé způsoby, jak se s tímto pocitem vypořádat.

Hubnutí a zdraví se věnuje také tématu psychického zdraví. Přinášíme proto pět tipů, jak si můžete pomoci, když cítíte, že úzkost vás omezuje. Tyto kroky k tomu, jak zvládnout úzkost, ať už náhlou nebo přetrvávající, nejsou složité a můžete je vyzkoušet kdekoli a kdykoli.

Představte si situaci, že vaše úzkost pramení z nějaké konkrétní události. Možná je zrozena z obavy z blížícího se vystoupení, prezentace, rande, nebo důležitého setkání. Takové pocity jsou často jen dočasné. Obvykle zmizí, když událost, která je způsobila, skončí. Toto je běžný projev úzkosti.

Nezaměňujme úzkost s úzkostnou poruchou - kdy vyhledat odborníka?

Existují také stavy, které se nevytrácejí a musíme je léčit. O tom je ale již vážnější nemoc – úzkostná porucha, kdy úzkost nemizí, zasahuje do běžného života a neustále komplikuje náš běžný život.

Úzkostná porucha nás ohrožuje každodenně a dokonce se pojí i s fyzickými příznaky - bušení srdce, nucení na močení, pocení, třes, problémy se spánkem… Pokud tyto pocity trvají dlouho, omezují náš běžný život a dokonce cítíme i fyzické příznaky - tehdy je na místě úvaha o vyhledání odborné pomoci, která se specializuje na léčení úzkosti.

Úzkostná porucha je silnější úzkost, která nemizí a vyžaduje zásah odborníka. Pokud stav úzkosti ve vašem životě přetrvává, musíte se aktivně starat o to, aby vám bylo lepší. Takový postup zvolte i v případě, že úzkostná porucha zasahuje do života někoho vám blízkého.

Pokud vám nepomůže následujících 5 kroků k překonání úzkosti, dále se o tomto tématu vzdělávejte a pouvažujte o odborné péči. Je možné, že vaše úzkost přerostla již do úzkostné poruchy. Opakujeme, úzkost není ostuda, je to stav, kterým trpí miliony lidí po celém světě. Neléčená úzkost může být velkým problémem.

Zde je 5 kroků k překonání úzkosti

V těchto krocích se podíváme na kroky, které vás mohou přivést k lepší psychické kondici. Pokud identifikujete ve svém život úzkost, nebo poblíž milovaných, projděte si tyto kroky jako svůj osobní návod k lepšímu pocitu v životě.

1. Pochopte svou mysl

Vaše myšlení je prostorem, kde je úzkost uzamčena, skryta, kde se tvoří a hromadí. V naší mysli mohou někdy zdomácnět myšlenky, které nás táhnou do temnoty a odpoutávají naše vnímání od věcí, které jsou krásné a na kterých reálně záleží.

Někdy se dostáváme do temnoty právě kvůli způsobu uvažování. Některé věci zveličujeme, vnímáme jen to špatné, dobré přehlížíme. I takto můžeme krmit úzkost, která díky takovéto výživě roste a je stále mohutnější. Je načase převzít vládu nad svým myšlením. Vnímejte, jak vidíte sebe – svět kolem vás.

Pokuste se své myšlenky ovládnout. Zeptejte se sebe sama, zda jsou vaše myšlenky opravdu pravdivé. Díky porozumění hodnotě myšlenek a tomu, jak se ve vás tvoří a rozšiřují, přeberete kontrolu nad situací. Můžete získat větší stabilitu a postupně porazit úzkost tím, že místo na temnotu se zaměříte na světlo krás života.

2. Použijme dýchání jako lék

Lékem proti úzkosti může být také technika uvědomělého dýchání. Když se dostaneme do situace, která úzkost vyživuje, zkusme ji překonat dýcháním, které si uvědomujeme a vědomě ho navádíme naším tělem.

Zkuste na chvíli dýchat rytmicky. Pomalé dýchání bude v případě náhlé úzkosti velmi nápomocné. Vdechněte vzduch, napočítejte do 3 a vydechněte pomalu, přičemž v duchu také počítáte 3 sekundy. Takto meditujte skrze dýchání 4-5 minut, dokud úzkost nepomine. S výdechem si představujte, jak vás úzkost opouští.

Tento jednoduchý návod fyzicky zpomaluje váš srdeční tep. Je to meditační cvičení, které uklidňuje a člověka navádí na správné tempo klidu a rovnováhy. Při nejbližší příhodě úzkosti praktikujte určitě tento krok a dýchání použijte jako lék.

Nejpopulárnější dýchací technikou je způsob dýchání 4-7-8. Tato čísla označují počet vteřin, na který zadržujeme dech při snaze o uklidnění se. Nejprve se nadechneme a dech držíme 4 vteřiny, poté 7 vteřin a nakonec 8 vteřin. Vydechujeme ústy a vnímáme pozitivní vjemy života. V případě potřeby cyklus opakujeme až do uklidnění.

3. Léčení aromaterapií

I když potvrzení o účincích aromaterapie stále chybí není tajemstvím, že vnímání vůně nás může pozitivně stimulovat. Pokud nás úzkost trápí opakovaně, často, můžeme zvolit jako lék i vůni.

Aromaterapie hlásí pozitivní zkušenosti u lidí, kteří ji používají jako prostředek pro odbourávání stresu, lepší spánek i pro povzbuzení. S úzkostí si může poradit i například levandule, heřmánek nebo santalové dřevo, jasmín či jiná vůně, kterou milujete.

4. Zvládněte úzkost cvičením

Nyní se zaměříme na fyzické cvičení. Nepříjemné pocity uvnitř nás můžeme probojovat tím, že tělo soustředíme na jiná témata. Například na aromaterapii, ale také na fyzickou aktivitu. Když tělo ohrožuje úzkost, cvičení nás většinou nezajímá. Ale je to chyba, protože fyzický pohyb dokáže tělo restartovat.

Cvíčení vyplaví hormon štěstí a naše myšlenky se přesměrují z úzkosti na jiná témata. Mírné cvičení, procházka, jóga, nebo tai-chi jsou obecně vynikající formou cvičení ke zvládnutí úzkosti.

5. Zvládneme úzkost s technikou upevnění

Abychom úzkost zvládli, můžeme se více upevnit k sobě a tomuto světu. Ale zejména k tématům, která jsou krásná a ne depresivní.

Pro tento postup můžeme zvolit například psaní deníku. V něm se svěřme s věcmi, které naši úzkost živí a podporují. Ale následně se soustřeďme na věci, které nás těší. List dokáže člověka vnitřně pročistit a je dobrým krokem pro každého, kdo potřebuje psychickou rovnováhu.

Technika 333 je oblíbená. Pravidlo této techniky spočívá ve vnímání, poslechu a integrování. Všimněme si 3 věcí, které jsou kolem nás. Poslechněme si 3 zvuky, které jsou krásné a těší uši. Integrujme, tedy pracujme se třemi věcmi, které nás těší.

Příklad techniky je takový že osoba stojí ve svém bytě v obýváku, cítí náhlou úzkost. Pohledem se zaměří na svého pejska, fotku rodiny a třeba na hobby – vaření, tedy na hrnec. Nevšímá si ničeho jiného.

Nyní připojí zvuky. Slyší dech pejska, zpěv ptáka na blízkém stromě, vodu na čaj, která právě sevřela. Nyní integruje - zalije si čaj s příjemnou vůní a chutí, pohladí pejska, spojí své silné ruce... Taková je technika 333 ve zkratce, nabízející rychlou nápravu úzkosti a velké uzemnění, spojení se svým zdravím já.

Co když rychlé metody nefungují?

Pokud rychlé metody nefungují, musíme se zaměřit na jiné metody. Nelze-li úzkost překonat radami výše, musíme věnovat pozornost dlouhodobějším strategiím. Je nutné naučit se řídit situace, které úzkost spouštějí, což patří k hlavnímu kroku v tématu úzkost.

Spouštěče jsou různé – práce, stres, vedlejší účinky léků, trauma z minulosti, bolest, vztahy… Jak jsme již uvedli, spouštěče úzkosti jsou u každého člověka jedinečné. Pokud první pomoc nezabrala, je čas uvažovat o terapii. Díky pomoci odborníka lépe pochopíme svoji osobní úzkost a zjistíme, jak ji správně zvládnout.

Sledujme i fyzické příznaky úzkosti

Stává se, a ne ojediněle, že přítel nebo člen rodiny má úzkostné stavy. Rodina někdy překvapeně prohlásí, že si toho na daném člověku ani nevšimli. Pozor na to, protože nevšímavost vůči našim milovaným může mít někdy vážné následky. Sledujme proto stav lidí kolem a věnujme pozornost i fyzickým příznakům, které se spojují s úzkostí dříve, než bude pozdě.

Úzkost je komplexní stav psychiky a tak lze s určitostí říci, že se člověk s úzkostí projevuje i fyzicky. Úzkost má totiž i přímý vliv na tělo. Dokonce zasahuje i to, jak se člověk o sebe stará, co sleduje například v televizi, jak se verbálně vyjadřuje.

Tento stav nepoznáte pouze prostřednictvím náhlých epizod, kdy je již většinou stav vážnější, ale umíte jej rozpoznat i v předstihu. Čím dříve pomůžeme člověku s úzkostí, tím snáze se jeho stav léčí, tím rychleji a snáze se dostane opět do kondice.

Takže, pokud některé fyzické projevy zpozorujeme u lidí, kteří jsou nám blízcí, můžeme jim včas poskytnout zejména podporu, ale i potřebnou pomoc a rady. Jak tedy zpozorovat začátek, nebo i pokročilejší stav úzkosti?

Svaly, pot i napětí - Zachyťte duševní stav blízkého včas!

Není časté, že člověk s úzkostí přijde k rodině a prohlásí – tak vážení, trpím duševním problémem a mívám úzkosti. Jelikož tento stav může být vážný je nezbytné sledovat zdraví nejbližších a být připraven řešit jej, dochází-li ke zhoršení.

Známe-li příznaky, snáze odhalíme potenciální nebezpečí pro daného člověka. Dokážeme rychleji pomoci a zajistit nutnou péči.

Člověk trpící úzkostnými stavy prožívá také svalové napětí. Pociťuje ztuhlost v oblasti krku, ramen a nezřídka i čelisti. Je to fyziologický stav způsobený tělem, které sklíčenému jedinci radí – bojuj nebo uteč.

Dlouhodobé napětí svalů je patrné na člověku, který si jednak na bolesti a ztuhlost stěžuje, ale mění si také jeho držení těla a nálada s tím spojená. Pokud tedy váš blízký nemluví o konkrétním problému, který vedl ke ztuhlosti, zpozorněte. Věnujte pozornost také jeho psychickému pohodlí.

Častější pocení a náhlé epizody při kterých se člověk potí, mohou být také spojeny s úzkostí. Takové stavy se mohou projevovat zejména při společenských událostech, což je běžné. Ale pokud se někdo potí nadměrně, i v běžných situacích a také nezmiňuje žádné zjištěné zdravotní příčiny, pozornost je nutno obrátit i na jeho duševní stav, protože možná právě zápasí s úzkostí.

Rychlé dýchání a zrychlený tep je typickým projevem úzkostné epizody. Vypadá to, jako kdyby danému člověku docházel dech, který je rychlý a mělký.

Pozor, protože takový stav může v ojedinělých situacích vést až k panickému záchvatu. Pokud jste tedy ve společnosti, nebo cestujete, či jinak doprovázíte blízkého a ten vám popíše tyto příznaky, snažte se ho uklidnit a dostat do pocitu pohodlí a bezpečí. Nepodceňujte tento stav, který může být výrazným znakem úzkosti.

Jaké jsou další patrné příznaky?

Fyzické projevy úzkosti se podobají těm, když má člověk strach. Pokud jsme ve strachu je běžné i chvění, nebo třes celého těla. Stejně je to i při úzkosti, kdy je chvění patrné v nohou, rukou… Je to výsledek extrémního nervového přetížení, které člověk prožívající úzkost pociťuje. Příznaky mohou být silné, ale také mírné.

Pokud vám někdo v okolí hlásí náhlý pocit na zvracení nebo sucho v ústech, ne vždy za to může dehydratace nebo jiné fyzické zdravotní potíže. Může jít i o sklíčenost, protože tělo vysílá nevolností signál, že je v nepříjemném nastavení. Nervový systém úzkostného člověka totiž může snížit funkci trávení, protože tělo se během úzkosti soustředí na boj nebo útěk podobně jako při strachu.

I únava sygnalizuje úzkost

Všichni jsme někdy unaveni. Ale když je únava častá a stížností na pocit vyčerpání přibývají, zpozorněte. Samozřejmě je nutno sledovat i potenciální fyzické problémy, které mohou vyčerpání způsobovat. Ale i toto je častý projev úzkosti.

Člověk nemá chuť do života, ztrácí zájem o věci, které jindy dělal rád. Stěžuje si častěji na únavu. Tento stav je při úzkosti běžný a pojí se hlavně s náročným emocionálním zážitkem.

Jak se tedy chová úzkostlivý člověk?

Existují určité typické vzorce chování, které jsou spojeny s úzkostí. Spousta lidí se snaží tento stav skrýt a odhalení může být náročné. Ale i tyto behaviorální signály pomáhají při získání celkového obrazu o duševní pohodě člověka.

Lidé s úzkostí vyhledávají možnost, jak se vyhnout očnímu kontaktu během rozhovorů. Působí méně sebevědomě, protože oční kontakt v nich vyvolává pocit nepohodlí.

Držení těla může být také indikátorem. Skloněná hlava, skleslá ramena nebo jinak působící obranné držení těla. Tyto změny v chování mohou totiž také odrážet pocit vnitřního napětí.

Příliš negativní a nervózní slova, která jsou příliš častá a váhavá mohou být dalším znakem daného stavu. Pokud je člověk při vás příliš negativní, pozor, může mít pocit ohrožení neexistujícími katastrofickými scénáři – tedy může také trpět úzkostí.

Takže, i když zpozorujete tyto příznaky je nezbytné být citlivý a empatický. Je jisté, že daný člověk něco prožívá, buď fyzickou, nebo i duševní nepohodu. V každém případě potřebuje podporu, pomoc a někdy i ruku odborníka. Úzkost není ostuda a je léčitelná, ale vyžaduje podporu celého okolí.

Každý z nás musí se svou úzkostí bojovat. Nevzdávejme se. Svět je plný nádherných věcí, nejen temných myšlenek. Snažme se svou mysl každý den přetvářet soustředěním se na věci krásné a ty, které nás těší. Věříme, že i tento článek vám mohl pomoci při vašem boji s úzkostí a že vaše psychické zdraví bude brzy v lepší kondici.

Centrum pro duševní zdraví hubnutí a zdraví

Centrum pro duševní zdraví

instituce

V rubrice o psychologickém poradenství se tým Hubnutí a Zdraví věnuje duševnímu zdraví všech lidí, kteří zažívají náročné životní období nebo výzvy. Tato doba může být pro mladší i starší ročníky náročná. Ať už jde o čerstvé rány, nebo ty z minulosti věříme, že články o duševním růstu a zdraví mohou pomoci zlepšit vaši celkovou pohodu. Jsme tady pro vás, abychom vám pomohli.

Co nepromeškat:

O Nás

Naše vášeň pro zdravý životní styl nás inspiruje k poskytování odborného poradenství pro oblast zdraví, krásy a hubnutí.

Náš tým se skládá ze zkušených odborníků, kteří jsou připraveni vám pomoci dosáhnout vašich cílů – ať už jde o hubnutí, zlepšení celkového zdraví nebo péči o krásu.

Naš Tím

Máte-li jakékoli dotazy - hledáte rady ohledně zdraví, hubnutí, nebo krásy - neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím Facebooku Hubnutí a Zdraví.