DECEMBER 9, 2022
ZDRAVÍ

Je Jídlo ZÁVISLOST? Jak proti PŘEJIDÁNÍ Bojovat?

Je Jídlo ZÁVISLOST? Jak proti PŘEJIDÁNÍ Bojovat?

Každý z nás zná ten pocit, kdy máme chuť na nějakou dobrotu. Na něco sladkého nebe slaného. Tento pocit může mít různé příčiny, od nudy, přes stres, únavu nebo jen návyk. Možná to znáte i vy. Sedíte večer před televizí a zdrazu vás přepadne obrovská chuť na čokoládu, dhipsy, sušenky, nachos, hranolky...

Nutkání je obrovské a tak se na vašem stole objevují nezdravé pochutiny, nebo dokonce i jídla. Ale proč tomu tak je? Proč cítíme neodolatelné nutkání k mlsání? A může být jídlo něco, co nás „chytí a nechce pustit“ – tak trochu jako závislost? Může jídlo způsobovat podobné pocity jako jiné závislosti?

Nutkání cítíme, když náš mozek velmi touží po určitých jídlech, hlavně sladkostech a mastných jídlech. Když je sníme, mozek uvolní "šťastné" chemikálie - dopamin. Tyto hormony vytvoří návalový pocit štěstí a spokojenosti. Čím více těchto jídel jíme, tím více mozek touží po těchto pocitech. Je to závislost.

Co na možnou závislost na jídle a vlivu na zdraví říká odborník?

Když uvažujeme o závislostech a o tom, kdy se člověk stává závislý a jak se to na něm projevuje, většinou si představíme kouření, drogy, automaty nebo pití alkoholu. I Odborník na Zdraví - Marek Varga se shoduje se studiemi, které o závislosti na jídle hovoří a potvrzují je.

Odborník potvrzuje, že přejídání se a nemožnost přestat jíst, i když už nejsme hladoví, může být také druh závislosti. Odborník Varga dodává: "Jídlo je skutečně v jistém bodě už závislost. Je to touha, které neumíme odolat, neumíme ji odmítnout. Nutkání na přejídání se je opravdu forma závislosti. Je jídlo tedy návykové? Určitě ano."

Naše tělo a mozek mohou začít žádat jídlo pro pocity pohody, které jim dává, ne proto, že by ho skutečně potřebovali. A tady vzniká problém - nejen pro zdravou váhu, ale zejména pro naše zdraví, protože většinou přijde chuť právě na nezdravé, tukové, přesolené nebo přeslazené maškrcení.

Možná to zní pro někoho z vás zvláštně, ale jistě jste v tom našli i kousek pravdy. Je tomu tak? Mozek ve skutečnosti produkuje látky, které nás dělají šťastnými, když jíme věci, které jsou sladké nebo mastné – nezdravě. Rovněž produkuje podobné látky i při užívání návykových látek. A jako u každé jiné závislosti platí, že čím více toho sníme, tím více naše tělo a mozek chtějí.

Zdraví chyťme do svých rukou, bojujme proti závislosti

Proti každé závislosti se dá bojovat. Člověk je silná bytost svojí fyzickou i psychickou odolností. Některé závislosti jsou velmi nepříjemné a způsobují velké bolesti nebo děsivé psychologické potíže, při odvykání. Závislost na jídle také způsobuje problémy, kdy je hlavně naše psychika dotčena změnou životního stylu.

Abychom však své zdraví podpořili, musíme stres, únavu nebo i nudu redukovat jinak než přes nezdravé potraviny. Naštěstí existují různé triky a tipy, jak se závislosti na jídle zbavit svépomocně a podpořit tak své zdraví výrazným způsobem. U některých lidí bude závislost na jídle vyžadovat velkou změnu životního stylu, a také podporu okolí. Přesně tak, jak to bývá při léčbě nám známějších forem závislostí.

Tyto body vám pomohou překonat závislost na jídle

1. krokem k zbavení se návyku přejídání se je pravidelné jedení. Jezme v pravidelných intervalech. Snažíme-li se probojovat od závislosti k lepším návykům ve zdraví prvním bodem je nastavení přesných časech na jídlo. Můžeme se orientovat pěti body - snídaně, odpolední svačina, oběd, svačina a večeře.

Stanovte si časy, které splňují vaše povinnosti tak, abyste si vytvořili rutinu. Jídla však musí být menší, než když jíte nárazově. Nezapomeňte, že malé pamlsky mezi jídlem by měly být tabu, nebo byste si měli vybírat alespoň zdravé varianty jídla. Například ovoce, jogurt, zelenina – tohle jsou zdravé variace které vám pomohou nehladovět.

2. Vybírejte si zdravější drobnosti k mlsání. Tak, jak jsme již zmiňovali, na výběru toho, co konzumujete mezi jednotlivými jídly, velmi záleží. Balíček chipsů nahradí kaloricky celé hlavní jídlo a vaše zdraví ohrožuje nezdravým tukem, solí a nízkou výživou. Naopak jablko podpoří nejen hubnutí, ale také zdraví se svým velkým obsahem vitamínů, minerálů, vlákniny a také vody. Vaše zdraví bude pevnější, pokud zvolíte správné mlsání.

Přeslazené sladkosti a přesolené pamlsky nedávají vašemu tělu žádné benefity. Přinesou jen krátkodobý a velmi rychle vyprchatelný pocit štěstí. Vybírejme si raději takové jídlo, které je nejen chutné pro mlsný jazýček, ale také příznivé pro zdravý život a pro pocit spokojenosti se sebou samým.

3. bodem je fyzická aktivita, která je nezbytná pro náš mozek. Jak to souvisí se závislostí na jídle? Aktivita různého charakteru, ať už jde o pravidelné cvičení, procházky, houbaření, nebo práce na zahradě mají své velké plus pro zdraví člověka. Cvičení vypouští do těla hormony štěstí, které jsou podobné těm, které mozek aktivuje při pojídání čokolády.

Tělo je nám v tomto směru trochu nepřítelem, protože nás navádí k nesprávnému jedení. Ale cvičení je stejně příjemné jako pojídání balíku chipsů. Musíme se však s touto myšlenkou ztotožnit a zjistit skrze cvičení, jak moc nás fyzická aktivita pozitivně zasahuje a pomáhá nám rozvíjet svůj život. Cítíme se lépe, nemáme časté nutkání k přejídání. Takový je výsledek aktivity, která nás bude bavit, motivovat a bude prostředkem k překonání závislosti.

Únava i smutek jsou také zodpovědné za přejídání!

4. krokem v pořadí je poznání sebe sama a svých emocí. Poznání toho, co nás ovlivňuje při přejídání je nezbytné. Za přejídáním může totiž stát nejen stres, ale i únava, nesprávné stravovací návyky, nevyvážená strava, smutek, hněv... Pocity, které vedou k přejídání se, jsou skutečné. A tak se uchylujeme k nejrychlejšímu a nejjednoduššímu způsobu, jak zlepšit svou náladu - skrze konzumaci jídel, která vyloučí nárazově velké pocity štěstí.

Ale tento pocit bude jen krátký a nárazový, no na vašem zdraví se špatná strava podepíše víc, než si přestavujete. Pokud tedy cítíme, že jídlo je problém, snažme se hledat způsoby, jak nutkání překonat i bez jídla. Možná můžeme zkusit cvičit, pracovat na něčem kreativním, jít ven, povídat si s přáteli... Dělejte činnosti, které odvádějí mysl od jídla.

5. krokem je konzumace jídel bez rušení. Pokud jíme během toho, jak sledujeme televizi nad jídlem zapomínáme přemýšlet neuvědomujeme si výživu jídla ani jeho kalorie. Jezení má být uvědomělé, máme vědět, co jídlem tělu dodáváme – jaké vitamíny a živiny v tomto jídle živí naše tělo, jeho procesy, náš pocit sytosti a zdraví. Pokud si detailněji uvědomíme i kolik jíme, zjistíme, že naše porce jsou možná správné, ale možná by potřebovaly úpravu.

Při pojídání ve stresu nebo v rušení jíme rychle. Nicméně, když jíme nerušeně věnujeme pozornost právě tomuto procesu, jíme pomaleji, čímž jsme spíše plnější a zabráníme tak přejídání. I tento návyk má smysl upravit pokud cítíme, že jídlo je pro nás spíše závislost, než výživa těla správnými potravinami.

Vyhrát nad závislostí je i v tomto případě možná omezující proces

Jelikož jídlo je závislost je jisté, že proces vyléčení se pojí s diskonfortem. Nemůžeme očekávat, že toto rozhodnutí bude jednoduché, ale jistě stojí za to zbavit se nutkání, které nemám pod kontrolou. Kromě příjemného pocitu, vitálnějšího zdraví, energie a krásného vzhledu se dopracujeme i k lepší sebekontrole a objevíme, jak jsme silnou bytostí.<

Vnímejme náš mozek jako šéfa velké firmy. Tato firma by měla pracovat pouze a jedině ku prospěchu pro nás samé. Naše závislosti jsou v tomto případě v našem mozku uloženy. Závislost na jídle dokážeme zvládnout pevnou vůlí a sebedisciplínou. Není to bolestivé odvykání fyzicky, může být však náročné pro psychiku a proto je dobré ztotožnit se s výše uvedenými body, které vás závislosti dokážou zbavit.

Přejídání je problém, který může mít vážné následky pro zdraví. Dobrá zpráva však je, že můžeme podniknout kroky, abychom to změnili. Když se naučíme jíst uvědoměle a správně, můžeme žít zdravější a šťastnější život. Naše firma – tedy naše tělo a mozek – budou fungovat mnohem lépe a my se budeme cítit skvěle.

Přejídání ohrožuje zdraví. Vede k různým onemocněním, která nás později uvedou do depresí. Přejídání je kolotoč - vede ke krátkodobému pocitu štěstí, přes přibírání, ohrožení zdraví, až k obezitě. Takový proces, pokud ho nezvládneme, je pro naše zdraví devastační. Jak to tedy máte vy? Vymaníte se z okovů závislosti, nebo je to pro vás obtížný proces? Poraďte se s námi v komentářích i přes náš Facebook Hubnutí a Zdraví.

Marek Varga

Odborník na Zdraví

Dobrý den, jsem Marek Varga a ohledně zdraví se vzdělávám už více než 25 let. Během svého života jsem získal rozsáhlé zkušenosti, především v oblasti preventivního poradenství, léčby a managementu zdraví. Mé znalosti jsou založeny na neustálém vzdělávání. Těším se, že s vami mohou sdílet své zkušenosti online. Věřím, že moje články vám pomůžou v cestě za lepším zdravím.

Co nepromeškat:

O Nás

Naše vášeň pro zdravý životní styl nás inspiruje k poskytování odborného poradenství pro oblast zdraví, krásy a hubnutí.

Náš tým se skládá ze zkušených odborníků, kteří jsou připraveni vám pomoci dosáhnout vašich cílů – ať už jde o hubnutí, zlepšení celkového zdraví nebo péči o krásu.

Naš Tím

Máte-li jakékoli dotazy - hledáte rady ohledně zdraví, hubnutí, nebo krásy - neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím Facebooku Hubnutí a Zdraví.