Prožíváme každé sousto. Vyhýbáme se jedení bez vyhrazeného času na něj. Vnímáme, jak se každá strava stává součástí našeho těla. Poskytuje nám potřebné živiny, vitamíny. Jídlo pracuje pro nás, ne my pro jídlo. Tento trend stravování, který je znám spíše pojmenováním mindful eating – tedy vědomé jedení, je přístup k jídlu, který vede k lepším životním návykům.
Jídlo může být reálná závislost. Jíme ze zvyku, nebo kvůli emocím. Stres = jídlo. Smutek = jídlo. Nuda = jídlo. Takhle to prostě funguje. Jídlo si koupíme už i na benzínce a také v reklamách se často ukazuje jak vyplňuje náš volný čas. Minulé roky pandemie tomuto zlozvyku nepomohly. Trávili jsme víc času doma a zvykli jsme si jíst i tehdy, pokud jsme hlad necítili.
Jaký máte vztah s jídlem vy? Není tajemstvím, že lidé mají s jídlem velmi špatný vztah. Na pohled jídlo milujeme, ale v pozadí může vyvolávat výčitky, náhlý pocit euforie… Nezřídka jíme jen pro naplnění žaludku, nikoli pro vitamínově-minerální potřeby těla. Vědomé jedení je cestou k odstranění bezmyšlenkových zvyků v jedení.
Vědomé jedení je takový přístup k jídlu, během kterého chápeme potřeby vlastního těla. Chápeme svůj vztah k jídlu a víme, co tělo potřebuje. Soustředíme se hlavně na zdravotní benefit jídla, který může v dnešní době výrazně ovlivnit kvalitu života.
Vědomé jedení má pro naše fyzické zdraví obrovský význam. Ale podporuje zároveň i duševní zdraví. Takže i díky jídlu můžeme žít ještě ve větší rovnováze. Dnes mnozí praktikují tento přístup a výjimkou nejsou slavní lidé. Všichni mají na vědomé jedení jasný názor – tento přístup zlepší trávení, reguluje hmotnost, zlepšuje zdraví a zároveň i snižuje stres.
Co přesně je tedy vědomé jedení?
K jídlu se vztah v rámci tohoto návyku mění. Každé sousto jídla představuje ten proces jídla, na který jsme si aktuálně vyhradili čas, protože jsem hladový. Během celého jídla vnímáme chuť jídla, jeho vůni, texturu. Snažíme se pochopit i své pocity – tedy zda jsme hladoví a kdy přichází pocit sytosti, při kterém jíst přestáváme.
Princip vědomého stravování je ukryt v pomalejším jedení. Nejíme náhle, vedle práce nebo u televize, protože tehdy nevěnujeme jídlu takovou pozornost, jakou si reálně zaslouží. Soustředíme se na každé jedno sousto při tom, jak zároveň respektujeme potřeby svého těla.
Díky vědomému jedení se můžeme snadno učit reagovat na nutnosti těla. K přejídání, nebo ke konzumaci nezdravého jídla nás nezřídka vedou emoce, nebo dokonce i nadbytek volného času. Jídlo však nemá vyvolávat negativní pocity, ale ani ty příliš euforické – jen tak je vztah k jídlu opravdu zdravý.?
Na rozdíl od bezmyšlenkového jídla, kdy jíme automaticky, je to vědomé hlavní akt. Při bezmyšlenkovém jedení jen polykáme, aniž bychom si uvědomili, co jíme, jestli to tělo potřebuje, jak se to odrazí na našem zdraví... Uvědomělé jedení je nástrojem, jak se zbavit stravovacích zlozvyků a naučit se ocenit kvalitní jídlo.
Co našemu tělu Mindful Eating nabízí?
Takový návyk může mít pro člověka mnoho benefitů. Nabízí dlouhodobý pozitivní vliv na zdraví fyzické, i to vnitřní. Totiž, když se soustředíme přímo na činnost, kterou děláme, bez rušivých aspektů, dokážeme dělat věci kvalitněji. Souhlasí to i v jídle.
Prožíváme-li každý kousek jídla a pomalu si ho užíváme, máme i dostatek času na procesy, které tělo spustí před trávením, během něj a po něm. Tělu poskytujeme dostatek prostoru, čímž mu pomáháme k lepšímu trávení.
Vědomé jídlo přímo podporuje zdravé trávení. Pomáhá s nadýmáním a zažíváním. Podporuje zároveň i hubnutí – jak? Když jíme pro potřeby těla, ne pro emocionální potřeby, dá nám pomalejší jedení prostor k rozeznání pocitu sytosti. A když jsme sytý je jedení už zbytečné, že?
Takže, návyk vědomého stravování nás chrání před přejídáním a vede ke zdravějšímu výběru potravin. Budování tohoto návyku má také emocionální a duševní výhody.
Emocionální jedení je pro mnoho lidí problémem, který vede k nerovnováze ve stravování a mnohdy i k výčitkám a úzkosti. Když si své pocity během jídla uvědomujeme, chápeme, jak se hlad proměňuje ve splnění tělesných potřeb.
Jídlo nesmí být únikem před emocemi, nebo náplastí pro smutek. Je cestou k lepšímu zdraví a k vitalitě. Dlouhodobým praktikováním mindful eating se skutečně výrazně mění vztah člověka k jídlu.
Každý zážitek z dobrého jídla si vážíme víc. Víme, které jídlo je dobré a které si tělo žádá. Špatnému jídlu řekneme ne, i tomu nezdravému. Tento přístup nás učí projevit vděčnost a trpělivost – tedy emoce které mají pozitivní vliv na kvalitu našeho života.
Jak se naučit jíst vědomě?
Naučit se jíst vědomě není ničím náročným. Jelikož zájem o zdravější stravování roste, existují i přímé kroky jak se dopracovat k tomuto lepšímu životnímu návyku.
1. krokem je zpomalit. Naše tempo jídla musí být pomalejší, promyšlenější. Zároveň v úvodu odstraňujeme i rušivé okolí při jídle a jíme tak, abychom byli na jídlo plně soustředěni. Začínáme tedy tak, že jídlu věnujeme celou svou pozornost, když se k němu usadíme. Dáváme si čas na každé sousto, abychom opravdu pocítili jeho chuť a vůni. První krok pomáhá jídlo nejen lépe strávit, ale hned rozpoznat jeho kvalitu.
2. krokem je vnímání jeho benefitů. Nadále tedy vnímáme chuť a vůni konzumovaného jídla. Vnímáme pocit spokojenosti s tímto přežitkem. V tomto kroku se snižuje pravděpodobnost následného bezmyšlenkového jídla, protože si užíváme již jídlo, které právě konzumujeme.
3. krokem je vnímání pocitu sytosti. Tento krok je důležitý, protože se dokážeme napojit na signály těla oznamující kdy je přítomen hlad a kdy sytost.
4. krok je vnímání toho, jak se po jídle cítíme. Pokud jsme si vybrali jídlo správně pro naše tělo, máme pocit lehkosti. Pokud ne, cítíme tíhu a přeplnění.
Existují dobré triky, jak si na mindful eating navyknout. Například se před jakýmkoli jídlem zeptejte sama sebe - Jsem opravdu hladový, nebo jdu jíst jen z důvodu emocionality, či nudy? Když se totiž více spojíme se svými návyky a sledujeme je, můžeme zjistit, zda skutečně jíme vědomě, nebo jen z jiných důvodů.
Trikem je také jedení bez rušivých elementů. Všímání si barev, vůní a prožívání chuti jídla je skvělou cestou k upuštění od nezdravých návyků.
Jak z návyku vytvořit dlouhodobý zvyk?
Vytvořit z vědomého jedení trvalý návyk není ničím obtížným. Procházíte tím krok za krokem a najednou zjistíte, že jste zdravější a cítíte se mnohem lépe. Postupně, díky doporučeným krokům se dostáváte k jednoduchým změnám. Nevyvíjejte na sebe tlak a neberte tuto změnu jako něco náročného.
Vědomě jedení nemusíte provádět úplně vždy, při každém jídle. Ale začátky mohou být pomalejší a postupné. Později přidáváte tento návyk k dalším jídlům. Takto postupně budujete stabilitu a zvyknete si, že přemýšlíte nad každým jídlem. Mindful eating se díky tomu stává přirozenou součástí vašeho života.
Čím déle se na nový způsob stravování soustředíte, tím více benefitů z něj čerpáte. Váš vztah k jídlu se náhle zlepšuje. Z dlouhodobého hlediska je lepší i zdraví a vaše osobní spokojenost se životem. Výraznější změnu návyk poskytne těm, kteří bojují s nezdravým jídlem, přejídáním, nebo s dalšími špatnými stravovacími návyky.
Jakmile věnujete pozornost každému soustu jídla učíte se, že jedení nemusí hned vést ke špatným pocitům, euforii, nebo k přejídání se. Uvědomělé jedení je cestou ke zdravému a konečně pozitivnímu vztahu k jídlu.
Překonat nástrahy je také důležité. Velké životní změny nebývají zrovna tou nejjednodušší cestou. Co dělat, když mám náhlé nutkání jíst nezdravě? Položte si otázku – opravdu to potřebuji? Pokud zjistíte, že jíte jen z nudy nebo stresu, zkuste najít jiný způsob, jak cítit radost a spokojenost. Podobný efekt může mít na mozek například meditace nebo cvičení.
Má pro mě tedy vědomé jedení smysl?
Tuto otázku si jistě položíte. Pro většinu lidí bude vědomé jedení návykem, který si zamilují. Vede totiž k velkým odměnám, které lidé mnohdy hledají v zázračných procedurách nebo radách. Ale výsledek je jasný - pokud se naučíte jíst tak, že nad jídlem přemýšlíte, dosáhnete velkých pozitivních výsledků ve zdraví i v hubnutí.
Je to návyk, který odměňuje. Pomáhá porozumět sobě samému, svým potřebám, myšlenkám... Podporuje vývoj zdravého vztahu k jídlu a snižuje náhlé epizody přejídání. Celkově budete spokojenější s jídlem, rozeznáte kvalitní od nekvalitního a váš život se celkově zlepší.
Vyzkoušet pěstovat tento návyk, nebo s ním máte už své zkušenosti? Podělte se s námi o své výsledky, nebo pocity přes Facebook Hubnutí a Zdraví. Těšíme se na vaše příběhy, plány a postřehy.