DECEMBER 9, 2022
ZDRAVÍ

odborník varuje před E962 (Aspartam a Acesulfam)

odborník varuje před E962 (Aspartam a Acesulfam)

Jako odborník si obecně stojím za názorem, že éčka, která se nacházejí ve skupině nad 3, není vhodné konzumovat. Aspartam a acesulfam k, který najdeme v obrovském množství potravin na našich pultech obchodů, se řadí až do kategorie 4. E962, E950 a E951 – toto vše patří k označení Aspartamu a Acesulfamu K, dole se dozvíte více o tom, proč k těmto složkám patří až 3 éčka.

Na které potraviny je třeba si dávat pozor? Kde můžeme nalézt tyto škodlivé složky, které naše zdraví zatěžují? Jak se konzumace aspartamu a acesulfamu k, může projevit na našem zdraví?

Aspartam a acesulfam se používá do nealkoholických nápojů. Všimněte si například obalu kolových nápojů, nebo různých jiných slazených nápojů, ať už červených, žlutých nebo tmavých. Ano, i populární limonády předních značek obsahují tyto přidané složky, které poskytují sladkost, ale nepřidávají kalorie.

Toto sladidlo je používáno i ve výrobcích PRO DĚTI! Pozor na jeho vedlejší účinky. Pro zdraví jsou Éčka s vysokým hodnocením nevýhodná. Vše důležité o E962.

Týká se to hlavně light nápojů, které nepřidají kila, ale přidají něco navíc – synteticky vyrobené sladidlo, které je pro lidské tělo nepřirozené a zatěžující. Složky, které si kupovat nechceme! Ovšem i ostatní slazené nápoje – i ty méně populární, mléčné výrobky, oslazené rybí výrobky, pomazánky, zavařeniny… Všude můžeme najít tuto nedoporučovanou složku.

Aspartam a acesulfam K jsou označovány jako společné E962, ale ve výrobcích je můžeme najít i zvlášť. Asi, aby bylo komplikovanější jejich odhalení na zadní straně obalu. Aspartam a acesulfam k tedy hledejte nejen jako E962 (soli aspartamu a acesulfamu), ale také pod číslem E951 (Aspartam) a E950 (Acesulfam K).

Jak se E962, E951 a E950 vyrábí?

Už samotná výroba je podle lékaře odrazující od jeho konzumace. "Výroba aspartamu (E951) a acesulfamu je chemický proces. Aspartam je sladidlo, které však nesladí jako cukr, ale jeho sladkost je mnohem vyšší. Vyrábí se v laboratoři. Chemici při výrobě aspartamu smíchají fenylalanin a kyselinu asparagovou speciální metodou. Tuto směs přemění na sladký bílý prášek. Následně směs očistí, aby byl aspartam bílý a čistý.

Acesulfam K (E950) je výrobou podobný. Výroba začíná chemikálií acetoacetamid, která se smísí s dalšími látkami, například s kyselinou sírovou. Když se chemikálie správně namíchají a zpracují vznikají malé krystalky, které jsou ohromně sladké, tedy až 200 násobně sladší, než je běžný cukr.

Krystalky se následně čistí, opět chemickou metodou, při které se používají i rozpouštědla, nebo jiné zvolené metody chemického čištění. A v konečném stadiu se acesulfam k suší na svůj finální vzhled.

Z výrobního procesu E962 je zřejmé, že jde o chemicky vyrobené sladidlo, které nemůže představovat pro tělo benefity, ať se na to díváme jakkoli. I pro diabetiky je často lepší osladit si nápoj cukrem, medem, nebo bezpečnou stévií, než sahat po chemicky vytvořených sladidlech, jako je i acesulfam k a aspartam.

„Ptám se rodičů, prarodičů, i těch, kteří si potraviny vybírají pro sebe, nebo i pro děti – jak můžete koupit potravinu, která obsahuje složku s chemickým procesem, kterému ani dobře nerozumíme? Věříte, že tyto látky jsou pro tělo bezpečné, i když jsou tělu naprosto nepřirozené? Přemýšlejte nad výběrem potravin, zapamatujte si éčka a čtěte etikety toho, co kupujete,“ urguje Odborník na Zdraví - Marek Varga.

Proč se aspartam a acesulfam používají?

O co přesně u E962 jde? Výrobce se v tomto případě snaží dosadit výrobek, ale nechce přidávat na kalorickém obsahu, aby jej mohli konzumovati lidé, kteří se snaží zhubnout, mají specifické stravovací omezení, nebo potřebují omezit příjem cukru. Jedná se tedy o umělé sladidlo, které bylo objeveno v roce 1995 a od té doby se vesele používá i v našich potravinách.

Potraviny které acesulfam k nebo aspartam obsahují jsou například žvýkačky bez cukru, MNOHÉ LIMONÁDY, nízkotučné jogurty, různé sladkosti, cukroví, dezerty, majonézy, salátové dresinky, například i některé druhy tresky, zavináče a podobné potraviny, o kterých si na pohled myslíme, že jsou zdravé.

"Otočte si etiketu těchto potravin, a pokud na ní uvidíte složku aspartam nebo acesulfam k, nebo uvidíte E962, doporučuji se tomuto jídlo určitě vyhnout," říká odborník Varga.

Proč se E962 vyhýbat?

Éčko E962 bylo vystaveno různým studiím, které vedly k diskusím o jejich bezpečnosti. Největší kontroverzní studie byla vedena v Itálii, v roce 2005, která naznačila, že krysy vystavené velkému množství aspartamu měly zvýšené riziko nádorů a jejich výskytu.

Závěr studie byl takový, že aspartam může být bezpečný pro lidskou konzumaci, nebo tedy je, ale pouze ve stanoveném množství, a tedy 40 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti člověka.

Teď si představme, že si dáme na oběd zavináče, k tomu sklenici kolového nápoje, a dejme tomu 1 oslazený jogurt. V každé uvedené potravině se může nacházet E962. Kvůli tomu, že v každém produktu je potenciálně E962, přijmete množství, které může převyšovat doporučenou denní dávku.

Jelikož výrobce se může rozhodnout, že použije více sladidla, je možné, že doporučenou dávku s přijetím tří potravin, které E962 obsahují, prošvihneme. A co to tedy znamená? Jsme tam, kde byly zkušební krysy při výzkumu, ai my jste vystaveni zvýšenému riziku nádorů a rakoviny. Proto si na E962, E950 a E951 v potravinách dávejte velký pozor.

E962 je podle EU bezpečná, v regulovaných množstvích

Ano, možná je tato látka bezpečná v malých množstvích, ale je na potravinách uvedeno, kolik aspartamu či acesulfamu se v dané potravině nachází? Ne! A proto ani vy neumíte regulovat svůj svou denní dávku.

Představte si, že například pouze v jogurtu byla mezní hodnota aspartamu, kterou jste přijali. Vše navíc už tak představuje pro vaše tělo rakovinotvorné riziko. Stejně je to is acesulfam k, který byl také předmětem mnoha studií. Byly zjištěny jeho možné karcinogenní účinky, a také je jeho použití limitováno doporučeními.

Navíc, některé zdroje uvádějí, že acesulfam k ovlivňuje metabolismus cukrů, což je problémové nejen pro diabetiky, ale také pro lidi, kteří se snaží o zdravý metabolismus - takže o zdraví a hubnutí. Otočit obal potraviny se v dnešním světě stává alfou a omegou zdravého života, silného imunitního systému, správného metabolismu a celkové fyzické i duševní vitality.

Jak to máte vy? Vyhýbáte se Ečkám v potravinách, nebo se zatím jen dozvídáte o jejich vedlejších účincích? Dejte nám vědět přes komentář k jakémukoli příspěvku na Facebooku Chudnutí a Zdraví i v případě, že máte ohledně Éček nějaké doplňující otázky. Nebojte se, otázka si mě najde.

Na závěr je dobré si pamatovat, že Éčka nemusí být vždy škodlivá. Já jako odborník se zaměřuji hlavně na ty, které jsou pro naše zdraví nepřirozené, potenciálně škodlivé, ale hlavně nemají nic společného se zdravou stravou dospělých a dětí. Přeji vám krásný den.

Marek Varga

Odborník na Zdraví

Dobrý den, jsem Marek Varga a ohledně zdraví se vzdělávám už více než 25 let. Během svého života jsem získal rozsáhlé zkušenosti, především v oblasti preventivního poradenství, léčby a managementu zdraví. Mé znalosti jsou založeny na neustálém vzdělávání. Těším se, že s vami mohou sdílet své zkušenosti online. Věřím, že moje články vám pomůžou v cestě za lepším zdravím.

Co nepromeškat:

O Nás

Naše vášeň pro zdravý životní styl nás inspiruje k poskytování odborného poradenství pro oblast zdraví, krásy a hubnutí.

Náš tým se skládá ze zkušených odborníků, kteří jsou připraveni vám pomoci dosáhnout vašich cílů – ať už jde o hubnutí, zlepšení celkového zdraví nebo péči o krásu.

Naš Tím

Máte-li jakékoli dotazy - hledáte rady ohledně zdraví, hubnutí, nebo krásy - neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím Facebooku Hubnutí a Zdraví.