Téměř 60% Čechů má nadváhu nebo obezitu. Je tomu tak! Obezita už ohrožuje i děti. K jejímu rozvoji přispěla v posledních letech nemalým podílem i pandemie COVID-19, vedoucí k rozvoji obezity u dětí. Tento problém se již netýká pouze zemí, kde je obezita u dětí již léta problematickým tématem. Ohrožuje už i Evropu a na poplach bijí nejen Čeští odborníci, ale i světové zdravotnické organizace.
Jsme v době, kdy se už obezita netýká pouze dospělých lidí bojujících s nedostatkem času a se stresem. COVID-19 nás izoloval a malé děti navedl k sedavému stylu života. Ty trávily více času doma, hraním her, díváním se na televizi a samozřejmě i jedením. Hraní na čerstvém vzduchu bylo problémem, hlavně u dětí, které vyrůstají v bytech, městech.
V celé Evropě, a tedy i v Česku je vidět nepříjemný trend - nárůst váhy u škopopovinných dětí. Toto téma bychom neměli přehlížet, protože kromě zhoršení duševních pocitů dětí může vést obezita až ke zdravotním obtížím. A to už v adolescentním věku.
Děti jsou naše lásky, naše budoucnost. Kolik toho unesou?!
“Jsi to, co jíš.” - Tato věta pochází s velmi dávné doby a některé zdroje ji připisují Hippokratovi. Když se lidé začali více zajímat o stravu, vznikla myšlenka, že jídlo ovlivňuje naše zdraví, pocity a energii.
Dnes už víme, že tato věta je dokonale pravdivá. Bohužel dnes na ni mnozí lidé zapomínají. Co si o tom myslíte vy, má jídlo opravdu přímý vliv na naše zdraví? Dejte nám vědět přes Facebook Hubnutí a Zdraví a řekněte nám o svém názoru a o svých zkušenostech.
Na tomto odkazu jsou shromažďovány i údaje o aktuálním problému obezity v české republice. Nejnovější data jsou hrozivé! Vždyť posuďte sami v odkazu, který ukazuje, že vyšší váha u dětí začíná přesahovat 20 procent, přičemž POZOR - u dospělých se blíží k 61 procentům!
Pro zajímavost jsme se podívali i na sousední Slovensko, kde jsou na tom naše děti lépe (25 procent), ale dospělí Česi hůř (Slovensko - 57 procent).) Hůře jsou na tom muži než ženy, ale výsledky jsou nepříjemné u obou pohlaví. Údaje jsou z roku 2019 a trend přibírání se nadále zhoršuje. Jestli vás zajíma míra nadváhy, nebo obezity u krajín Evropy, nebo celého světa využite tento odkaz.
Chcete-li více prozkoumat toto téma neváhejte a podívejte se i na porovnání růstu obezity a nadváhy u dospělých a dětí v české republice. Na tomto odkazu naleznete srovnání, jak obezita stoupá s časem. Zatímco v roce 2000 bylo obézních pouze 13 procent dospělých mužů, v roce 2019 již toto číslo dosahovalo 22 procent.
Takže rozdíl v dětství starší generace a dnešních dětí je i v tomto směru velmi rozdílný. Nicméně negativní! Opravdu to chceme nechat tak a vychovávat děti, které budou bojovat kromě problémů ekonomických a globálních i se zdravotními obtížemi? Děti obezita velmi ohrožuje. A může to vést až k velmi nekvalitnímu životu a k ohrožení délky dožití.
Samozřejmě, za problémy dětí nemůže pouze obezita. Ale dejme si ruku na srdce a uvědomme si, že v době, kdy vyrůstala starší generace, se tyto problémy často neřešily. A tak se obezita a nadváha dětí přidává ke klasickým problémům, které bude muset dnešní generace zvládat.
Kolik zátěže budou muset unést? Je obezita u dětí dalším mostem k problémům? Je to vůbec možné, hýbat se s tolika ekonomickými, globálními a navíc zdravotními obavami a problémy? Pomozme dětem, učme je zdravým návykům a řekněme rázně NE nezdravým potravinám v obchodech.
Obraz doby COVIDové
Vztah děti k domácímu lenošení a dívání se na TV namísto aktivního odpočinku v objetí přírody se začal zvyšovat v době COVIDovy epidemie. Děti si vytvořily sedavý životní návyk, který jim vyhovoval víc, než pohyb. Jak se říká, negativní myšlenky si pamatujeme lépe, na pasivitu si rovněž přivikneme dříve, než na to, že musíme něco dělat. Funguje to. U dětí stonásobně. Obezita u dětí měla být téma ještě před pandemií, ale po ní se obavy o zdravou budoucnost dětí ještě prohloubují.
Zpráva, která sledovala vliv COVIDu na děti odhalila, že až téměř 40 procent dětí znásobilo čas strávený sledováním televize a domácím lenošením oproti době před COVIDem. Zajímavé je, že ve studii je také odhalen pokles štěstí u více dětí. Přes 40 procent nezletilých bojovalo v této době s nepohodou a neštěstím.
Byl to pro dospělé, ale i pro děti velký stresor, který se může projevit právě v příštích letech, a u dětí i v dospělosti. Obezita u dětí se může i kvůli vytvořeným návykům ještě více zhoršovat. Přežití traumatu, za které děti považují i pandemii COVID, má velké následky. Dětem musíme pomoci. A jednou z pomoci je vedení děti ke zdravějšímu životnímu stylu, cvičení, pohybu a lepší stravě, s čímž se zlepšují i psychické procesy dětí.
Ale nejen COVID může za zvyšování nevědomostí dětí o zdravé stravě a pohybu. Obezita u dětí je problém! A můžeme za něj my všichni – i obchodní řetězce, reklamy, digitální doba. Ale ne všechno je ztraceno. Právě rodič, zda prarodič může nadále s převahou zdravého rozumu, vést děti k rozumnému přístupu ke svému zdraví skrze stravu a pohyb. Není dále dobré hledat výmluvy, například pandemii COVID, ale učinit kroky k tomu, aby byly děti zdravější a edukovanější.
Tvořme pro děti podpůrné prostředí pro šťastný život
Umožněme dětem prožít plnohodnotný život. Odborník upozorňuje na zvyšující se problém s obezitou, který nesmíme u dětí víc ignorovat. Vytvořme pro děti podpůrné prostředí. Nemůžeme si více dovolit prohlížet přibírání u dětí a mávnout nad tím rukou se slovy, že z toho vyroste. Doba je jiná, než když vyrůstala, nyní už starší generace.
Digitální doba mění mnoho věcí. Nese s sebou jistě mnoho benefitů, ale také větší obavu ze sedavého životního stylu, který zhoršuje životní kvalitu dětí i dospělých. Nikdy není pozdě vzdělávat se o správném stravování a pohybu.
Jak zvládnout dětskou obezitu svépomocně?
Obezita u dětí ale může být zvládnuta i svépomocně. Řekněme dětem NE na nezdravá jídla a zvyšme spotřebu zeleniny i ovoce. I když dnes budou děti toto NE považovat za negativní, v budoucnu vám budou za zdravé návyky děkovat. Pandemie COVID jen zdůraznila potřebu péče o sebe a také o zdraví dětí.
Pokud už dnes upřednostníme zdravé stravování a pohyb před lenošením a nezdravým jídlem, budeme skvělým příkladem a velmi dobrým rodičem či prarodičem. Do toho, učme děti o zdraví a prezentujme hlavně zdravý životní styl – na sobě i na svém okolí.
Sdílejte s námi přes FB Hubnutí a Zdraví své zkušenosti s obezitou a se zdravým životním stylem. Vyskytuje se i ve vaší rodině obezita u dětí? Jak vůči tomu bojujete? Ztrácíte se v marketingových tazích, které nám určují co je zdravé, ale ve skutečnosti tomu tak není? Stravují se vaše děti zdravě? Dokážete říci nutné NE při nezdravém jídle? Dejte nám vědět, vaše zkušenost může mnohým pomoci a inspirovat ostatní.