Pracovní prostředí a emocionální náročnost vztahů jsou aktuálně hlavním spouštěčem stresu. Ke stresu se může přidružit i úzkost a na světě je problém, kterým dnes trpí mnoho Čechů.
Tlak který Češi každodenně prožívají vede až k pocitům nebo dokonce k ujištění se, že věci v životě nezvládáme a nestíháme. Prožíváte i vy tyto pocity? Pokud je odpověď ano, i když jen občasně, je načase osvojit si cesty, jak stres zvládat lépe a vyhnout se jeho zhoršení.
Stres může snadno vést až k vážným duševním problémům. Je vyčerpávající a nezdravý! Za každých okolností si v rámci zdravého životního stylu musíme udržovat vnitřní klid, aby nás pracovní tlak nebo jiné povinnosti nesložily na kolena.
Pokud se stres stane naším každodenním společníkem, přičemž jej možná doprovází i nepříjemná úzkost, je načase uvažovat o dalších krocích. Obvykle je to vyhledání odborníka, který se specializuje na duševní zdraví.
Pokud prvotní kroky, jako je například psychoterapie nestačí, určí lékař často lékovou terapii. Léky na stres nebo úzkost i dnes léčí odhadem téměř 10 procent České populace. I tyto léky vykazují vedlejší účinky a tak se určitě najdou lidé, kteří touží po pomoci bez předpisu. Nápomocná může být v tomto případě i přírodní léčba bylinkami, nebo učení se technikám, které pomáhají.
V následujících řádcích přehodnotíme různé techniky zvládání stresu. Podíváme se na to, které účinkují a jak je provádět, aby pomohly co nejlépe. Poznáme i příběh čtenáře, který skončil na JIS a přitom celý jeho příběh začal (pouze?) jako stres, nervozita a hněv. Pokud jste tedy třeba i dnes prožívali pocit stresu, vyzkoušejte jeho zvládnutí díky našim radám.
Řešit svůj duševní neklid, stres nebo úzkosti není určitě něco, za co bychom se měli stydět, nebo o čem bychom se měli váhat mluvit. Duševní zdraví je důležité stejně, jako to fyzické. Míváte i vy stres? Co v životě vás nejvíc stresuje? Dejte nám vědět přes Facebook Hubnutí a Zdraví.
Jaké jsou příčiny úzkosti nebo stresu?
Tyto obávané pocity jsou výsledkem mnoha faktorů, i když jejich spuštění může vyvolat i jeden obrovský faktor. Hlavním spouštěčem pocitu vystresování je, podle průzkumů v Česku, pracovní prostředí. Dokonce více než 40 procent Čechů přiznává, že trpí občasným pocitem stresu, přičemž čtvrtina z nich tento problém již aktivně řeší.
Pracovní konkurence, přetíženost, nedostatek odpočinku… To jsou ty hlavní příčiny problémů. Samozřejmě musíme přidat i popracovní život, který pokud není v rovnováze, přidává na negativních pocitech. Všechny konflikty, problémy s penězi, nebo emocionální nestabilita, mohou vytvářet tlak, který vede k fyzickému i k psychickému vyčerpání.
Stres může být u nás doma, na pracovišti, ale také u ostatních členů rodiny, běžným společníkem. Je načase osvojit si techniky a způsoby, jak stres překonat dříve, než se prohloubí a zakousne se do našeho života.
Stres musí být léčen stejně, jako léčíme fyzické onemocnění. Pojďte se s námi podívat na přírodní a bezpečné způsoby zvládání stresu. Dosáhněte vnitřního klidu a lepší odolnosti, čímž snáze zvládnete každodenní výzvy.
Stres pomohou zvládnout různé techniky
Když je stres jen naším občasným návštěvníkem, nemusíme hned utíkat pro pomoc za odborníky. Úvodní stadia stresu můžeme zvládnout jednoduše i díky vlastní péči o své psychické zdraví.
Péče o sebe je klíčová i pro úspěšné zvládnutí stresu tak, aby se nezakousl do našeho života a neprohloubil.
Nejpopulárnější technika zklidnění stresu 4-7-8
Za nejúčinnější techniku, která pomáhá lidem celosvětově je považována kontrolovaná technika dýchání. Označuje se číslem 4-7-8. Proč právě těmito čísly? Protože probíhá v těchto krocích:
- Pomalý NÁDECH probíhá 4 sekundy.
- Následuje UDRŽENÍ NÁDECHU na 7 sekund.
- Následně 8 vteřin - tedy velmi pomalu VYDECHUJEME.
Technika úžasně funguje na uklidnění, například i při hádkách, nebo při náhlém rozrušení. Vyzkoušejte to nejblíže, když vás něco náhle, nebo velmi vystresuje či rozzlobí. Navíc se tímto učíte i prožívat přítomný okamžik. Toto ukotvení snižuje napětí a posiluje koncentraci.
Občasný stres zvládneme i trénováním meditace
Meditace je velmi podporující. Je skvělým řešením pro lidi přežívající občasný a náhlý stres. Díky meditaci se totiž učíme, že přítomný okamžik je důležitý a všechny starosti o budoucnost můžeme myslí odbourat.
Meditace je nápomocná i pro práci s minulostí, která lidi nejednou trápí, a způsobuje pocit nepohodlí. Meditace umožňuje člověku dostat se ze stresu i bez užívání léků.
Jak začít s meditací, která pomáhá ve stresové situaci? Vyzkoušejte tuto 5 krokovou meditaci kdykoli potřebujete uvolnit náhlý, nebo nahromaděný stres:
- Usaďte se pohodlně na místo, kde cítíte bezpečí a soukromí. Zavřete oči.
- Začněte meditaci dýcháním, ideálně nosem. 4 sekundový nádech následuje stejným časem udržení dechu a velmi pomalým výdechem.
- Nyní se soustřeďte na vaše dýchání. Vnímejte, jak vámi prochází vzduch, prociťte proud nádechu a výdechu.
- Zapojte představivost mysli. Vizualizujte si svůj osobní klid. Jak si představujete to nejklidnější místo na světě? Ať je nyní ve vaší představě.
- Pokud cítíte klid a bezpečí, váš dech se zpomalil a mysl uklidnila, můžete pomalu otevřít oči. Meditaci ukončete posledním hlubokým nádechem.
Takto můžete využít sílu meditace kdykoli je nutné mysl uklidnit a odpočinout si. Meditace je díky její síle velmi oblíbený způsob zvládání stresu a úzkosti.
Stres zvládnete i díky fyzické aktivitě
Jóga a pohyb jsou další způsoby, jak zvládnout stres přírodním způsobem. Při procházce vnímáte například i okolí. Máte čas přemýšlet nad krásou světa a uctít si život.
Stejně je to i při meditačních cvičeních, jako je jóga. Díky ní kombinujete dýchání se správným ohýbáním myšlenek tak, abyste stresový faktor vypustili a nahradili jej řešeními nebo povzbudivými představami.
Pravidelné cvičení jógy je velmi nápomocné. Stačí jen pár minut denně, aby se člověk cítil jako znovuzrozený. Skvělým cvičením z jógy proti stresu je například populární pozdrav slunci.
Mohou se stresem bojovat bylinky?
Jsou lidé, kteří už moc bylinek objevili. Zajímavé je, že bylinkové doplňky jsou přírodně nápomocné i v boji proti stresu. O účincích levandule není třeba lhát, protože šálek levandulového čaje je nejen chutný, ale i vhodný pro zmírnění stresu. Stejně je to například i s meduňkou, nebo kozlíkem.
Čaje z těchto uklidňujících bylinek, nebo i samotné vůně v duchu aromaterapie, vytvářejí uklidňující atmosféru. Uvedené bylinky pomáhají také s nespavostí, která je průvodním znakem stresu. Meduňka je vnímána i jako přírodní sedativum, takže při nervozitě se může stát vaším nejlešpím přítelem.
Znáte i vy účinky bylinek? S čím vám už bylinky pomohly nebo pomáhají? Podělte se s ostatními lidmi o své zkušenosti přes facebook Hubnutí a Zdraví.
Pokud tělu chybí vitamíny, může být také častěji vystresováno
Stres může tělu způsobovat také nedostatečný příjem vitamínů. Aby bylo tělo v dostatečné pohodě, a stejně tak i naše mysl, potřebuje ke svému fungování správnou výživu. Zvládání stresu přírodní cestou tedy podporují také vitamíny a minerály.
Máte-li častý pocit nervozity, úzkosti nebo stresu, zkuste si ověřit, zda nemusíte doplnit magnesium. Podporuje totiž správnou funkci nerovového systému. Pokud je ho v těle nedostatek, nemůžeme úspěšně uvolnit svalové napětí a tak cítíme nepříjemný stres.
Vitamin D a B je také pro pohodlí mysli a těla nezbytností. Díky vitamínům skupiny B, především B6 a B12 správně fungují nervy a pocit úzkosti je méně častý.
Tento příběh by si měl přečíst každý!
Člověk, který skončil na jednotce intenzivní péče kvůli nedostatku vitamínu B12, se s námi podělil o svůj krátký, ale velmi poučný příběh. Určitě si tento šokující zážitek přečtěte:
„Psychiatr připisoval mé špatné myšlenky – na sebevraždu a ublížení jiným, stresu z práce a velkému pracovnímu vytížení. Mýlil se! Co mi skutečně je zjistili lékaři až poté, co jsem skončil na jednotce intenzivní péče, kam mě dovezla sanitka.
Moje tělo nedokáže vstřebat vitamín B12 z jídla, díky čemuž jsem skončil nejprve u psychiatra a poté na 3 měsíce v nemocnici. Dlouho nikdo nepřišel na to, co se se mnou děje. Proč nemůžu spát, mám VELMI temné myšlenky, proč myslím na sebevraždu...
Doprovodné znaky jsem cítil už dlouho, přibližně 2-3 roky (více nervozity, vztek, netrpělivost, přílišná negativní emocionalita…). Zajímavým, ale častým doprovodným znakem nedostatku B12, byly problémy s pokožkou – moje ruce byly extrémně suché, i kůže na kloubech. Odlupovala se. Byl to důsledek toho, že tělo rychleji obnovovalo kůži, než by mělo – to jsem se dozvěděl později.
Fatální psychické problémy a ztrátu koordinace jsem cítil 4 měsíce před nemocnicí. Řešil jsem to - aktivně! Četná absolvovaná fyzická vyšetření ale nic nezjistila. Psychiatr také řekl, že nechápe proč takové problémy cítím, protože jsem po duševní stránce jinak v pořádku.
Po měsících vyšetření, a poté, co mi odcházel cit v nohou (nemohl jsem pořádně chodit) jsem v jeden den odpadl v parku. Naštěstí někdo přítomný zavolal sanitku. V nemocnici, po četních vyšetřeních, konečně zjistili, že moje hodnota vitaminu B12 je téměř nulová. Dokonce mi jeho nedostatek už začal poškozovat nervový systém – proto jsem špatně cítil nohy.
Byla zahájena urgentní léčba injekcemi velkých dávek vitaminu B12. Už po prvních injekcích se mé pocity extrémně změnily. Najednou odcházela zloba, nervozita, negativní myšlenky i úzkost... Temnota se vytrácela.
Dodnes musím chodit pravidelně na injekce B12 (stalo se to před lety), a nohy pořád necítím tak, jako předtím (prý se mi cit vrátí už jen dlhoudobým cvičením, ale i to velice těžko). Tento zážitek byl hrozný a chci všem říci o tom, jak moc důležité jsou vitamíny.
Možná můj příběh lidem pomůže. Dříve jsem totiž ani já netušil, jak může život ovlivňovat jeden vitamín - B12. Pozor na to,“ varuje svým příběhem náš 45letý čtenář, který dodává, že i deficit vitamínu D může být stejně nebezpečný.
Ano, i takové velké změny myšlení a enormní nárůst úzkosti či stresu může způsobit nedostatek různých vitamínů. A v jakémkoli věku, i u mladého člověka! Sledujte proto potřeby svého těla. Ale pozor, vitamíny doplňujte po konzultaci s lékařem, nikdy ne velké dávky na vlastní pěst!
Takže i doplněním vitamínů a minerálů můžete tělu pomoci zvládat stres. Je-li pro člověka vhodný, je to také šetrný způsob, jak se vyrovnat s tlakem, který je nyní častěji přítomen v každém aspektu našeho života.
Strava má taky vliv na zvládnutí stresu!
S vitamínovým nedostatkem, který ohrožuje tělesnou rovnováhu, souvisí také naše strava, která by měla prioritně doplňovat potřeby těla. Strava je bohužel u některých lidí problematická, s čím se setkáváme i během poradenství. Stres však může výrazně ovlivnit.
Strava je také klíčovým přírodním způsobem jak řešit zvládání strasu. Zdravé tuky například podporují činnost mozku, který je následně odolnější a silnější. Avokádo, ořechy, olivový olej – tyto potraviny, spolu s ovocem a zeleninou, jsou důležité pro budování odolnosti vůči každodennímu stresu.
Některým lidem pomáhá také vyřazení cukru a kofeinu ze stravy, čímž se zmírňuje napětí a nervozita. Každému může pomoci něco jiného, ale je zřejmé, že v úvodních stádiích stresu, úzkosti, nervozity, hněvu a celkové psychické nerovnováhy může být přírodní přístup k léčbě velmi účinný.
Před zahájením léčby léky zkuste uvedené techniky
Je tomu tak. Přírodní techniky zvládání stresu jsou velmi účinné zejména u lidí, kteří nejsou každodenně ve stresu, ale hledají pomoc v úvodu tohoto problému.
V tomto článku vidíte, jak se mohou neléčené stavy stát i vážným problémem. Nikdy neignorujte psychické požadavky vašeho těla. Duševní zdraví je hlavně u starší generací podceňováno a přitom je branou i ke zdraví fyzickému.
Zaujal vás článek a jste zvědavý možná i na detaily příběhu čtenáře? Máte dotazy ohledně tématu? Spojte se s námi přes facebook Hubnutí a Zdraví. Zanechte komentář k jakémukoli tématu a vysvětlete co vás zajímá. Určitě se vám ozveme, pokud potřebujete podporu a rady.
Kde hledat pomoc?
Pokud hledáte odbornou pomoc nezapomínejte na linky, které jsou vám k dispozici, když prožíváte náročné chvíle:
- Linka důvěry: ☎️ 116 123 (nonstop, zdarma)
E-mailová podpora: poradna@linkabezpeci.cz - Krizová linka pomoci - Speciálně pro případy krizových událostí
Krizová linka podpory: ☎️ 1212 nebo 116 000
Linka bezpečí pro děti a mládež: ☎️ 116 111 (nonstop, zdarma) - Modrá linka - Psychologická pomoc pro děti, mládež a rodiče
Modrá linka: ☎️ +420 608 902 410 nebo +420 731 197 477
E-mail: modralinka@modralinka.cz - Centrum Anabell - Podpora při poruchách příjmu potravy
Linka Anabell: ☎️ 774 467 293
E-mail: anabell@anabell.cz